Środa, 21 II 2018 r.
Nr 34/2018 (2373)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


14 marca 2017 r.

Zatrudnianie cudzoziemców – nowe regulacje coraz bliżej

Rząd przygotował zmiany dotyczące projektu nowelizacji przepisów regulujących zatrudnianie w Polsce cudzoziemców. Z projektu usunięto część propozycji, które krytycznie oceniali przedsiębiorcy. Jak wskazują jednak Pracodawcy RP, część niekorzystnych rozwiązań została zachowana.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

Polskie prawo ma zostać dostosowane do unijnych regulacji ws. pracy tymczasowej. Termin na wdrożenie zmian minął już 30 września 2016 r.

Jak twierdzą Pracodawcy RP, czyli organizacja zrzeszająca ponad 12 tys. działających w Polsce firm, część proponowanych rozwiązań nadal budzi wątpliwości. Największe zastrzeżenia dotyczą rocznych limitów na pracę, zezwoleń na pracę sezonową, a także oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.

Zdaniem organizacji, kłopotliwa będzie m.in. procedura określania limitów. Pracodawcy RP apelują o wprowadzenie zasady, zgodnie z którą przy ustalaniu limitów pod uwagę powinno brać się np. opinię starosty badającego lokalne zapotrzebowanie na pracowników.

Kontrowersje budzi też kwestia możliwości uznania przez starostę, że dane oświadczenie o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca zostało złożone tylko dla pozoru. Jak wskazują Pracodawcy RP, decyzje takie będą uznaniowe, a procedury nieprzejrzyste.

„Naszym zdaniem nowe regulacje muszą być klarowne. Nie powinny także nakładać na pracodawców zbędnych obowiązków administracyjnych oraz kosztów, co w istotny sposób utrudni zatrudnianie cudzoziemców w Polsce. W obliczu problemów demograficznych oraz przy niskim poziomie bezrobocia należy wspierać zatrudnienia cudzoziemców, co przyniesie korzyści nie tylko firmom, ale i całej gospodarce” – czytamy w opinii opublikowanej przez Pracodawców RP.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach