Piątek, 19 I 2018 r.
Nr 14/2018 (2353)
indeks alfabetyczny |
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  V  Z  Ź  Ż 
wydanie z wybranego dnia | najczęściej czytane | najlepiej oceniane | zmień rozmiar czcionki | terminy i wydarzenia | kanał RSS
 


12 września 2017 r.

Zwolnienia e-ZLA ułatwią życie pracodawcom

Już w lipcu 2018 r. tradycyjne (papierowe) zwolnienia lekarskie zostaną zastąpione przez elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Jak przekonuje ZUS, zmiany powinny przynieść korzyści wszystkim stronom, w tym także pracodawcom i pracownikom.

Uwaga: artykuł który czytasz ma ponad 3 miesiące.

R E K L A M A

[kn_advert]

Od początku 2016 r. lekarze wystawiający zwolnienia mogą wybierać między papierową a elektroniczną formą. Już w lipcu 2018 r. papierowe zwolnienia przestaną funkcjonować. Zmiany mają objąć wszystkich płatników.

– Przepisy, które wejdą w lipcu 2018 roku, dla przedsiębiorców oznaczają, że będzie dużo większa liczba elektronicznych zwolnień lekarskich, w związku z powyższym pojawi się kwestia, aby te elektroniczne zwolnienia odebrać z PUE oraz kwestia archiwizacji takich dokumentów – wskazała w rozmowie z agencją Newseria Biznes Agnieszka Korulczyk-Malarowska z departamentu obsługi klientów w ZUS.

Po przyszłorocznych zmianach każdy pracodawca posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) będzie natychmiast otrzymywać wiadomości dotyczące wystawienia pracownikom zwolnień e-ZLA.

W efekcie pracodawca nie będzie musiał sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Nie będzie też potrzeby przekazywania e-zwolnienia ZUS wtedy, gdy płatnikiem zasiłku jest sam Zakład. Poprzez PUE możliwe będzie również wnioskowanie o kontrolę danego zwolnienia.

Obecnie obowiązek posiadania profilu PUE ZUS mają wszyscy płatnicy zatrudniający ponad 5 osób. Jeżeli dana firma nie ma takiego profilu, to lekarz musi, wystawiając zwolnienie e-ZLA, dać pracownikowi również wydruk e-zwolnienia. Następnie pracownik będzie musiał dostarczyć płatnikowi – zgodnie z dotychczasowymi zasadami – wydruk.

mpCopyright © TaxNet Sp. z o.o. w Tychach